Един от най-силните руски алпинисти почина след изкачване на връх Победа в планината Тяншан. 66-годишният Николай Томянин се почувствал зле и бързо слязъл до базовия лагер, след което е откаран в болница в Бишкек, където е починал на следващия ден (11 август), съобщава Mountain.ru. Томянин има над 200 изкачвания в Кавказ, Памир, Тяншан, Алпите, Хималаите, Каракорум и Северна Америка, включително над 60 изкачвания на големи стени. Носител е на най-престижната награда в алпинизма - „Златен пикел”, за първото изкачване на Северната стена на седемхилядника Жану в Хималаите през 2004 г. Бил е 48 пъти на седемхилядници и 5 пъти на осемхилядници. През 1990 г. достига Лхотце по нов маршрут на Южната стена - Руската диретисима. Два пъти изкачва Еверест без допълнителен кислород - през 2003 г. и през 2006 г. Изкачва К2 по нов маршрут на Западната стена, през 2007 г., без допълнителен кислород. През 2008 г. стъпва на Дхаулагири I, а през 2011 г. - на Канчендзьонга, също без кислороден апарат. Петкратен носител на званието “Снежен барс” (за изкачването на всичките пет седемхилядника в бившия СССР). 

Двама французи осъществиха първото свободно преминаване на "Воа Лафай" на Западната стена на Дрю, в масива на Монблан, информира Planetmountain. Маршрутът e дело на техния сънародник Жан-Кристоф Лафай, той го изкатерва сам, през зимата (февруари) на 2001 г. и го определя като „най-красивия и труден маршрут", който е преминавал в Алпите. Лафай изчезва през януари 2006 г., докато се опитва да направи първото зимно солово изкачване на Макалу.
Лео Бийон и Енцо Одо са преминали линията с два бивака на стената, като и двамата са водили по всички трудни въжета. Първоначално оценен с A5+, маршрутът вече е е преминат свободно и категорията му на трудност е 8b+.

Италианецът Marcello Bombardi направи първото повторение на линията “Egoland” 8c/+, 410 м, на Южната стена на Мармолада, Доломитите. Той преминава свободно маршрута с Еду Марин от Испания, който пада на пасажа, останалите въжета са изкатерени със смяна на водачеството, съобщава Марин във Фейсбук. “Egoland” е направен от трима италианци - Бернардо Ривадоси, Масимо Фалети и Лука Бана, и първото му свободно преминаване е от тях миналата година.

У нас
Още един труден алпийски маршрут се появи в Рила. Той е на Югоизточната стена на връх Злия зъб и се казва “Back to the Beginning” 7a, A2 (8a+?), 200 м. Направен е от големия български алпинист Николай Петков и още трима членове на АК “Планинец” - Йордан Динев, Николай Вълков и Таня Иванова.

“За мен стената на Злия зъб, макар и не най-дългата в България, си остава най-впечатляващата, експонирана високо горе над Белия улей, увенчавайки редицата на Дяволските игли по един наистина забележителен начин”, пише Петков в публикацията си във Фейсбук. Името на линията идва от прощалния концерт на Black Sabbath в деня, в който започва и работата по стената на страховития връх в Рила.

На снимката: Новият маршрут в Рила
Топо: Николай Петков

===
Рубриката "Екстремните спортове", с водещ Таня Иванова, се излъчва всяка събота в емблематичното предаване "Спорт и музика" по Българското национално радио.